وظیفه نماینده مردم در شوراها محافظت از حقوق عمومی است

علی اعطا:

وظیفه نماینده مردم در شوراها محافظت از حقوق عمومی است

علی اعطا

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: وظیفه نماینده مردم در شوراها محافظت از حقوق عمومی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اعطا روز دوشنبه با اشاره به روند ارائه تذکر اعضای شورای شهر در صحن علنی شورا، اظهار داشت: تذکر نسبت به هر سو عملکرد در شهرداری در صحن علنی، حق قانونی نمایندگان مردم و رویه جاری شورا در همه ادوار -و تقریباً در همه جلسات- بوده است.

وی گفت: چه به لحاظ رویه‌ای و چه آئین نامه‌ای، پاسخ تذکر عضو شورا را، شهردار محترم به صورت مکتوب خطاب به رئیس شورا به شورا می‌فرستد.

اعطا ادامه داد: بی سابقه بوده که وقتی نماینده مردم تذکری در انجام وظایف نمایندگی خود در صحن شورا مطرح می‌کند، بلافاصله مدیر مربوطه با زیرپا گذاشتن ادب حاکم بر مناسبات میان دو نهاد شورا و شهرداری، خطاب به نماینده مردم بگوید بیایند بررسی و برخورد کنند «تا سیه روی شود هر که در او غش باشد!»

وی با بیان اینکه این به این معنا است که اگر عضو شورا نسبت به موضوعی، احساس نگرانی و دغدغه کرد و تذکری در صحن شورا مطرح کرد؛ در او غش هست و باید دستگاه‌ها بروند بررسی کنند تا این نماینده مردم که در او غش هست، سیه روی شود!، گفت: نمی دانم چه روابط و معادلاتی حاکم است که مجوز این نوع کژرفتاری ها را برای معدود افرادی در شهرداری صادر می‌کند.

این عضو شورای شهر تهران با طرح این سوال که واقعاً این چه فهمی از نسبت میان پارلمان شهری و شهرداری است؟، عنوان کرد: من وقتی با بعضی از این آقایان که در یکی دو سال اخیر در شهرداری به مناصبی رسیده اند صحبت می‌کنم، متوجه می‌شوم برخی حتی متن قانون شوراها و قانون شهرداری‌ها را یک بار هم نخوانده اند و درک و بینش صحیحی از مناسبات میان این دو نهاد ندارند.

وی تاکید کرد: فکر می‌کنم دکتر حناچی به عنوان یک شخصیت متین و فهیم، باید نسبت به شأن برخی صندلی‌های مدیریتی ارشد در شهرداری با وسواس بیشتری عمل کنند؛ به خصوص حوزه‌ای که تخصص و برند اصلی شهردار تهران بوده و هست، حساسیت و دقت نظر بیشتری طلب می‌کرد و طلب می‌کند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد که من نسبت به بخشی از اقدامات انجام شده ذیل یک قرارداد، تذکری مطرح کردم و توضیح خواستم. وظیفه من نماینده در شورا، محافظت به حقوق عمومی است.

اعطا یادآور شد: شهردار تهران ٩ معاونت زیرمجموعه دارد. من تاکنون غیر از وقار و ادب و همکاری و دوستی از سایر معاونین ندیده ام. گاهی هم ممکن است اختلاف نظر داشته باشیم. گاهی هم ممکن است تذکری بدهیم و داده باشیم.

وی با تاکید بر اینکه مبنای ما همیشه ادب و احترام متقابل بوده است، اظهار داشت: اما در این مورد خاص، برخی رفتارهای ناهنجار مسبوق به سابقه است.

بر اساس این گزارش، نحوه پاسخگویی مدیران شهرداری تهران نسبت به تذکرات اعضای شورا همواره مورد انتقاد اعضای شورای شهر بوده است؛ سایر اعضای شورای شهر نیز تا کنون تذکراتی را نسبت به این موضوع ارائه کرده اند.

کد خبر 4978948