اختلاف نظر عجیب وزارت نفت و شهرداری تهران بر سر کیفیت بنزین توزیعی در تهران

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با صدور اطلاعیه‌ای، نتایج گزارش اخیر شرکت کنترل کیفیت هوای تهران را کذب دانست و اعلام کرد که جز سازمان ملی استاندارد و نهادهای مورد تأیید آن، اظهار نظر سایر نهادها فاقد صلاحیت است.

در حالی که پایش‌های جدید شرکت کنترل کیفیت هوای تهران که شرکتی وابسته به شهرداری تهران است نشان می‌دهد کیفیت بنزین و گازوئیل توزیع‌شده در کلان‌شهر تهران در برخی پارامترهای مهم مثل میزان گوگرد، کیفیت مطلوبی نیست و این شرکت با ارائه نمودارهایی میزان گوگرد بنزین پایتخت را 3 تا 4 برابر حد مجاز اعلام کرده، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی امروز با صدور اطلاعیه‌ای، گزارش این شرکت را کذب اعلام کرده است.

اختلاف-نظر-عجیب-وزارت-نفت-و-شهرداری-تهران-بر-سر-کیفیت-بنزین-توزیعی-در-تهران

متن اطلاعیه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بدین شرح است:
“پیرو اخبار ‌نادرست منتشرشده طی روزهای اخیر در برخی رسانه‌های کشور، روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به‌اطلاع هموطنان می‌رساند؛ تمام بنزین توزیعی در کلان‌شهر تهران دارای استاندارد یورو4 بوده و گوگرد آن زیر 50 ppm است.
لازم به ذکر است که مطابق با قانون، تنها مرجع صاحب صلاحیت در ارزیابی انطباق فرآورده توزیعی با استاندارد مورد نظر، سازمان ملی استاندارد و یا نهادهای مورد تأیید آن است؛ چگونگی انجام نمونه‌گیری، روش آزمون و مابقی جزئیات مربوط به آزمایش نمونه‌های بنزین امری تخصصی است؛ بنابراین اظهار نظر سایر نهادها فاقد صلاحیت می‌باشد.
آخرین گزارش سازمان ملی استاندارد، میانگین گوگرد بنزین توزیعی در سطح کلان‌شهر تهران را زیر 50 پی‌پی‌ام نشان می‌دهد؛ لذا ادعاهای مطرح‌شده در برخی رسانه‌های کشور نسبت به میزان گوگرد بالا در هوای تهران به‌طور کامل رد می‌شود.
گفتنی است انتشار این‌گونه اخبار نادرست و بدون منبع مشخص مصداق تشویش اذهان عمومی محسوب می‌شود، بنابراین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران پیگیری منابع این خبرسازی در مراجع قضایی را حق خود دانسته و نتیجه آن را از طریق رسانه‌ها به‌اطلاع هموطنان عزیز خواهد رساند”.
در حالی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی سطح گوگرد بنزین توزیعی در تهران را زیر 50 PPM اعلام می‌کند که نمودار منتشرشده توسط شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد در بهار و تابستان 98 سطح گوگرد بنزین توزیعی تهران 3 تا 4 برابر حد مجاز بوده است.

نکته جالب دیگری که در اطلاعیه شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی وجود دارد، این‌که این شرکت صحت ادعای خود در خصوص زیر 50 PPM بودن گوگرد بنزین توزیعی تهران را منوط به آخرین گزارش سازمان ملی استاندارد کرده، این درحالی است که این سازمان اخیراً هیچ گزارشی در این باره صادر نکرده است.
مشخص نیست اگر شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از سوی نهادهای دولتی چون وزارت نفت، فاقد صلاحیت بررسی کیفیت سوخت توزیعی در پایتخت شناخته می‌شود، چطور این شرکت هرساله کیفیت سوخت پایتخت را رصد و گزارش رسمی صادر می‌کند و اگر این شرکت، از سوی مراجع قانونی مجوز و صلاحیت لازم را برای این کار کسب کرده، چطور وزارت نفت آن را فاقد صلاحیت اعلام می‌کند؟