عزم شهرداری تهران برای احیای فضای عمومی

پیاده راه ها از جمله فضاهای عمومی و زنده شهر محسوب می شوند که در اکثر کشورهای جهان مسئولان برای ترغیب شهروندان به کاهش استفاده از خودرو پیاده راه ها را به شکل جالب تر و اختصاصی بنا می کنند. در واقع این بخش ها جزوی از سرمایه شهر هستند.

اخیرا شهردار تهران با تاکید بر عزم شهرداری تهران برای بازگرداندن فضاهای عمومی در قالب پیاده راه ها به شهروندان تهرانی گفته است: فضاهای عمومی در اختیار مردم ثروت های شهر محسوب می شوند.

پیروز حناچی در مراسم افتتاح میدانگاه هفتم تیر ضمن گرامیداشت یاد شهدا به ویژه شهدای هفتم تیر گفت: در این میدان اگر اقدامی انجام شده، انجام وظیفه بوده اتفاقی که امیدواریم آهنگ شکل گیری آن سرعت بیشتری بگیرد.

وی افزود: امروز ریاست قوه قضائیه به مناسبت هفته قوه قضائیه و سه شنبه های بدون خودرو به دفتر کار خود تشریف بردند که برای این اقدام و پیوستن به این حرکت عظیم به همراه همه همکارانم قدردانی می کنم.

شهردار تهران ادامه داد: آنچه که قبلاً در این میدان اتفاق افتاده بود، غیرطبیعی و آنچه امروز اتفاق افتاده، کاملاً طبیعی است.

عزم شهرداری تهران برای احیای فضای عمومی

وی با اشاره به اینکه افزایش ذرات معلق و آلودگی هوا مشکل شهر تهران است، افزود: وجود بتن در وسط یکی از میدان های شهر قابل پذیرش نیست. تلاش خواهیم کرد که این نگاه در همه سطح شهر اعمال شود. قطعاً پذیرفته نیست بخش عمده فضاهای شهری که باید در اختیار مردم باشد به عنوان کارگاه های عمرانی سال های سال رها شود. باید این فضاها به حداقل ممکن برسد.

حناچی تاکید کرد: متأسفانه روالی در شهر ایجاد شده که کارگاه های خصوصی پیاده راه را می گیرند و مردم مجبورند برای تردد به خیابان بیایند و این علاوه بر گرفتن این فضا از مردم موجب بروز خطر برای آن ها نیز می شود. لذا قطعاً به همراه همه همکارانم این موارد را پیگیری خواهیم کرد.

وی ادامه داد: شهر سازمانی اجتماعی است و فضاهای آن متعلق به شهروندان. قطعاً امروز ثروت در شهر همین فضاهایی است که در اختیار مردم قرار می گیرد، لذا تلاش می کنیم که این ثروت های شهر را افزایش دهیم. البته این پروژه امروز افتتاح شد، اما باید تلاش کرد کیفیت این پروژه را بالا ببریم. قطعاً باید مدیریت این فضاها را به نحو احسن انجام دهیم تا کیفیت آن ها ارتقا پیدا کند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به میدان امام خمینی به عنوان یکی از میدان های قدیمی شهر تهران گفت: پیگیر هستیم که این میدان که از قدیمی ترین میدان های شهر متعلق به دوره قاجار است به گونه ای عرصه ها و فضاهای آن را در اختیار عموم شهروندان قرار دهیم و این فضاها را در قالب پیاده راه به شهروندان بازگردانیم. در حقیقت میدان امام خمینی در قالب طرح جامع و تفصیلی برنامه هایی که برای آن پیش بینی شده را اجرایی خواهیم کرد.