برقراری ارتباط الکترونیکی دفاتر اسناد رسمی با شهرداری

برقراری ارتباط الکترونیکی دفاتر اسناد رسمی با شهرداری

رئیس سازمان ثبت اسناد، گفت: مقرر شده ارتباط الکترونیکی بین دفاتر اسناد رسمی و واحد های ثبتی با شهرداری برقرار شود
ذبیح الله خدائیان در آیین امضای همکاری مشترک سازمان ثبت و شهرداری در خصوص اجرای کاداستر املاک و مستغلات کشور گفت: شهرداری تهران و سازمان ثبت اسناد و املاک روزانه خدمات متعددی را به مردم ارایه می دهند و ارتباط تنگاتنگی با مردم دارند بنابراین همکاری و تعامل این دو دستگاه در کاهش مراجعات مردمی و پیشگیری از تخلفات نقش دارد.
برقراری ارتباط الکترونیکی دفاتر اسناد رسمی با شهرداری

وی با بیان اینکه هر دو دانشگاه امکاناتی دارند که می توانند مکمل هم باشند گفت: ممکن است در قسمتی از شهرداری یا سازمان ثبت نقشه های باشد که سازمان دیگری نداشته باشد. و به جای اینکه ما دوباره عکس برداری هوایی کنیم از آن استفاده و در هزینه ها صرفه جویی کنیم.

خدائیان به چالش پیش روی شهرداری اشاره کرد و گفت: در مواردی بعضی از املاک با دیگران تداخل دارند و همین زمینه تعارض به املاک شهرداری را موجب می شود. همکاری شهرداری با سازمان ثبت موجب جلوگیری از تعارض های احتمالی می شودو زمین های فاقد سند هم سند دار می شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد تصریح کرد: بر همین اساس مقرر شد تفاهم نامه ای بین شهرداری و سازمان ثبت منعقد بشود و در این تفاهم نامه با پیگیری دو طرف مشکلات رفع شود.

وی افزود: مقرر شده شهرداری مشخصات یو تی ام را در اختیار سازمان ثبت قرار دهد تا نسبت به جانمایی آن مختصات در سامانه کاداستر اقدام شود. همچنین مدارک در مورد املاک تحت تولیت شهرداری وجود دارد در اختیار سازمان ثبت قرار می گیرد. این اراضی و املاک می تواند گوچه ها و بزرگراه ها و غیره باشد.

خدائیان افزود: همچنین مقرر شده ارتباط الکترونیکی بین دفاتر اسناد رسمی و واحد های ثبتی با شهرداری برقرار شود تا استعلامات که لازم است انجام شود. همچنین عوارضی که باید اخذ شود از این طریق اخذ و به حساب های شهرداری واریز شود.

وی افزود: امکانی فراهم شد تا شهرداری نسبت به احراز املاک فراهم شود تا از اسناد جعلی جلوگیری شود. ممکن است شهرداری در محدوده طرح توسعه شهر املاکی تصرف کند و ممکن است اسناد آن نباشد زمینه ای فراهم شده اگر شهرداری طبث قانون بخواهد زمین های را بگیرد، اطلاعاتی از آن در اختیار شهرداری قرار بگیرد تا حقی از شهرداری و افراد حقوقی و غیره ضایع نشود.